Kompozice se žlutou, modrou a červenou

piet mondrian rouska na suchy zip

Vzpomněla jsem si na jeden z Mondrianových abstraktních obrazů, který jsem shlédla v muzeu Kröller-Müller nacházející se uprostřed největší chráněné oblasti Nizozemska. Autor obrazu se k tomuto způsobu vyjádření sám dopracoval dlouhým vývojem inspirovaným matematickou teosofií. Přesto dílo není určeno pro interpretaci či výklad. Obraz je prý záležitostí pouhého hledění, nazírání, zažívání – ale ne myšlení! 

Pro mě vskutku dokonalý zážitek, snad se mnou budete souhlasit, že se jedná o mistrovské dílo. Mám ráda barvy a zcela jistě proto pracuji v Tamtamech. Oranžová, žlutá, zelená….Svět přece není černobílý, i když u nás pracují i nevidomí. Hledíme však dopředu a nespokojíme se s tím, že „divák“ nemusí dané věci rozumět. Je potřeba, aby se zážitky z každodenního života přenášely do slov a často i do skutků. 

Krása barev se pod rukama našeho šikovného pana krejčího Jirky z chráněné dílny Tamtamy o.p.s. propojila s myšlenkou ZERO WASTE (ano, jedná se o darované látky, které by jinak možná skončily v kontejneru).  

Snad by se na nás samotný Mondrian nezlobil, že se do efektu spektrálních čar dostala dílem náhody i zelená barva a snaha pomáhat sobě i druhým. Tamtamy o.p.s. však nejsou dílem pouhé náhody. Naše kroky a činy jsou skutečně zelené. A víte co? Myslím si, že kdyby tento nizozemský autor žil v dnešní době, byl by na nás opravdu moc hrdý. 

#zelenerousky  #udrzitelnerousky  #prodysnerousky  
 

Napište nám nejlépe hned