Nelehká situace pro domácí mazlíčky

Nebojte se o pomoc požádat, pokud jste se do této složité situace dostali právě vy.

Zatímco lidé slaví návrat k běžnému životu, domácím mazlíčkům nastávají těžké časy.

V útulcích a záchranných stanicích začíná vzrůstat obava z toho, jak rozvolnění ovlivní vztah nových páníčků a jejich mazlíčků. Jakmile se lidé vrátili do práce a děti do škol, hodně se změnilo. Do útulků se začínají vracet psi, jejichž majitelé zjistili, že se o ně nedokážou postarat. Typickým příkladem je pes, který byl zvyklý na neustálou přítomnost lidí, pozornost dětí a zřídkakdy byl vystaven samotě, a najednou zůstal doma celý den sám. Na tuto změnu naprosto přirozeně reaguje panikou a z bezproblémového a hodného psíka se stává nevyzpytatelný ničitel, co rozkouše a počůrá, na co přijde. Svým štěkotem navíc často začne vadit sousedům a problém je na světě. Zoufalí majitelé si s ním nevědí rady, nemají dostatečné znalosti, ani čas takovou změnu chování řešit. Z milovaného psíka se brzy stává problém.

Pes potřebuje více než lásku.

Poslední dny začínají připomínat období po Vánocích a konci školního roku. Stále se opakuje ta samá chyba, kdy si lidé pořizují psa pro rozptýlení, zahnání stereotypu nebo jako dárek dětem. Takováto unáhlená rozhodnutí, byť často učiněná s láskou, často končí katastrofálně, a to hlavně pro psy. Ne vždy si lidé uvědomují, že mimo jejich lásku pes bude vyžadovat spoustu jejich energie, času, náklonnosti, trpělivosti i financí, a to každičký den, bez ohledu na to, zda je člověk zaneprázdněný, nemocný nebo má špatnou náladu.
Pořízení jakéhokoliv zvířete by nikdy nemělo být odpovědí na nudu nebo symbolizovat nějakou odměnu. Do útulků se již nyní vrací zvířata, které si lidé v pandemii pořídili "z nudy", a to je pravděpodobně teprve začátek. Je to proto, že doma zůstávali lidé, kteří by za běžných okolností doslova létali po světě a věnovali se koníčkům, které s vlastněním psa nesouvisí nebo ho dokonce úplně vylučují. Příkladem jsou tací, co by jinak seděli v divadle, sjížděli divokou řeku nebo tancovali na diskotéce. Třebaže si pejska doopravdy pořídili s dobrým úmyslem, možná právě teď začínají zjišťovat, že jejich rozhodnutí nebylo úplně správné.

Pomoc je kolem nás. Jen si o ni říct.

My v Tamtamech jsme při zakládání tohoto projektu udělali svůj vlastní malý průzkum a výsledky jsme byli sami překvapeni. Když jsme se zeptali pejskařů okolo nás, našich známých, sousedů i kolemjdoucích, většina z nich nám potvrdila, že by občas uvítala pomoc s venčením nebo hlídáním svého pejska, třeba v době dovolené. Mnohem překvapivější ale bylo to, že většina bez váhání řekla i to, že by sama s hlídáním a venčením svému známému nebo sousedovi pomohla. Společné měli ale fakt, že je o to nikdo nikdy nepožádal. Možná právě tady je zakopaný pes, napadlo nás. Jsme národ pejskařů, všude kolem nás je spousta milovníků zvířat, a přesto je tu tolik psů a páníčků, kterým chybí pomocná ruka.
Nebojte se o pomoc požádat, pokud jste se do této složité situace dostali právě vy.

Pokud nemáte blízkého nebo souseda, kterého byste mohli o pomoc požádat, možná ho najdete právě u nás - v Tamtamech. Mrkněte do sekce Nabízené služby - Venčení a hlídání domácích mazlíčků.

Napište nám nejlépe hned