Zelená pro Tamtamy symbolizuje čistou přírodu a životní prostředí

aktualita - ilustrativní obrázek

Symbolicky v dubnu, kdy se vše začíná zelenat, v Tamtamech odstartoval projekt „Zelený úklid“. Zelená pro Tamtamy symbolizuje čistou přírodu a životní prostředí. „Od roku 2011 pomáháme hendikepovaným zapojit se do práce, znovu získat sebevědomí a pocit užitečnosti. Máme radost, že po celou dobu naší existence zaměstnáváme 100% hendikepovaných na všech pozicích. A právě od samotných hendikepovaných vzešla úplně nová myšlenka Zeleného úklidu“, popisuje ředitelka Mirka Kroupová.

              S našimi uklízečkami se můžete potkat v domácnostech, malých firmách nebo ve společných prostorách bytových domů. S přibývajícími zakázkami jsme si však postupně začali čím dál více uvědomovat, jakou ekologickou zátěž s sebou úklid nese. „Rozhodli jsme se proto, že chceme pomáhat i přírodě okolo nás a minimalizovat negativní dopad, který by naše činnost mohla mít. Jednoduše řečeno, chceme za sebou zanechávat už jenom zelené stopy.“ dodává Kateřina Smoleňáková, projektová manažerka.

                   Od nápadu nebylo k realizaci příliš daleko. „Zmapovali jsme procesy, např. jak uklízíme, čím uklízíme, jak zaměstnance školíme, co očekávají zákazníci a jak je pro Zelený úklid nadchnout“, pokračuje Kateřina. Myšlenka vycházela z principů „Zero waste“, tedy jak předcházet vzniku odpadu, nezatěžovat přírodu a neplýtvat.

                  Od myšlenky k realizaci bývá většinou dlouhá cesta, ale v Tamtamech jsme to zvládli za měsíc. „Od začátku jsme byli připraveni na to, že i když se nepovede narychlo zajistit financování z nějakého grantu, zaplatíme to ze svého“, dodává ředitelka Mirka Kroupová. Jsme pyšní, že jsme to zvládli sami. Náklady jsme stlačili na minimum a potvrdili jsme si, že to opravdu všechno jde;-) A co jsme konkrétně změnili, to nám vysvětluje Katka Smoleňáková, manažerka projektu:

Káťo, co je teď v Tamtamech jinak?

                 Je toho spousta. Pokud byste u nás např. hledali igelitové sáčky v koších na papír nebo na plast, neuspějete. A jak to děláme? Jednoduše. Odpadky se prostě sesypou do odnosových tašek a používají se znovu a znovu. Odnosové tašky na tříděný odpad máme vyrobené přímo v barvách kontejnerů, takže při vynášení odpadu se nelze splést. Za krásné tašky děkujeme chráněným dílnám, které pro nás vyrobily nejen tašky ale i polepky na vratné lahve.

Na co polepky na vratné láhve?

                 Úplně jsme zredukovali plastové obaly od úklidové chemie, které se dříve vyhazovaly. Používáme teď pouze ekologické čisticí prostředky od českých dodavatelů. Pokud to je možné, nakupujeme je ve velkých zálohovaných barelech a ředíme do vratných lahví. V praxi to funguje tak, že když paní uklízečce dojde čisticí prostředek, přinese nám prázdnou lahev a my jí znova naplníme. Každá taková lahev je označena samolepkou s informací, že slouží k opětovnému naplnění a nikoli do odpadkového koše.

Jak zaměstnanci přijímali tuto změnu?

                 Překvapivě dobře. Měli jsme připravenou sérii školení plnou her, soutěží, názorných videí, kde vystupuje „běžná uklízečka“ a uklízečka „zelená“, která té první vše vysvětlí a ukáže. Školení bylo interaktivní, názorné a hlavně si všichni odnesli pozitivní motivaci ke změně.

S čím byl největší problém?

                  Kupodivu nebyl žádný problém s tříděním, příjemně mě překvapilo, že téměř všichni doma odpad třídí. Náročnější to však bylo při vysvětlování změn v technice úklidu. Absenci igelitového sáčku v koši na papír přijímali naši zaměstnanci celkem vstřícně, ale s velkou nedůvěrou se setkal fakt, že je možné uklízet jen čistou vodou a mikroutěrkou. V uklízečkách byl hodně hluboko zakořeněný mýtus, že čím více chemie, tím více čistoty. Někteří zákazníci měli dokonce pocit, že mají úklidové prostředky v ceně a my je teď nějak šidíme. Celkově ale musím zhodnotit, že většina zákazníků přivítala Zelený úklid jako benefit.

Úklid od Tamtamů má tedy teď už tři přidané hodnoty: zákazníci mají pěkně uklizeno, hendikepovaní, kterým dali práci, vnesli do jejich prostoru nový trend a ještě navíc se přičiňují o zachování čisté přírody okolo nás

Napište nám nejlépe hned