Veronika Jandíková z Tamtamů se stala zaměstnancem roku 2017!

Ilustrativní obrázek

Už po sedmé byly letos na Staroměstské radnici v Praze rozdány tituly Zdravotně postižený zaměstnanec roku. Vítězkou v kategorii chráněný trh práce se stala specialistka marketingu a grafička Veronika Jandíková z neziskovky Tamtamy o.p.s.

Veronika, které kolegové už neřeknou jinak než Vrnka, pracuje v Tamtamech více než tři roky. Původně nastupovala jako grafička, nakonec se však zamilovala do webového světa a html kódování. Do soutěže Veroniku přihlásila její nadřízená Mirka Kroupová, která na Vrnce oceňuje její velkou sílu a odvahu bojovat se svým onemocněním a nevzdávat se.

„Vrnka je velký bojovník a za více než tři roky v naší organizaci udělala velký posun. Z bojácné osůbky, která si skoro vůbec nevěřila a neustále o sobě pochybovala, se Vrnka postupně stala nepostradatelnou součástí týmu a vypracovala se na nejtechničtějšího webáka. Přestala se bát nových věcí, nebojí se zkoušet inovace, vyjádřit svůj názor a je ráda, když může poznávat nové věci.“

Veroničiným dílem jsou například webové stránky Tamtamů, největší úspěch však představuje kniha rozhovorů (Ne)normální, která by bez Vrnky nemohla vyjít. „Vrnka našla nejen dost odvahy, aby v knize zveřejnila svůj příběh, ale knihu i sama produkovala a bravurně zvládla její grafickou podobu a sazbu,“ dodává Mirka. Kniha (Ne)normální je sbírkou neobyčejných osudů lidí se zdravotním hendikepem, kteří i přes svá omezení dovedou žít a pracovat naplno, nevzdávat se a ještě často inspirovat ostatní.

Jedno z omezení, kterým musí dennodenně čelit Vrnka, je nedostatek vlastních sil a únava. Přesto část svých sil a energie věnuje dobrovolné činnosti. Vzdělává okolí, šíří osvětu a vysvětluje, jaké je to žít s duševní nemocí. Ve sdružení Fokus se podílí na projektu Blázníš, no a?, kde seznamuje studenty středních škol s problematikou psychického onemocnění.

Soutěž Zdravotně postižený zaměstnanec roku pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který takto oceňuje výjimečné osobnosti z chráněného a otevřeného trhu práce. „Je to cena, která má ukázat, jakou inspirací mohou zdravotně postižení kolegové být,” vysvětluje ředitelka NFOZP Hana Potměšilová. A Vrnka skutečně inspiruje. Nejenže dovede čelit každodenním výzvám psychického onemocnění a neustále překonávat sama sebe, své zkušenosti ale navíc dovedla využít a přetavit v něco prospěšného a užitečného. V rámci zmíněného projektu chodí mezi mladé lidi, otevřeně vypráví svůj příběh a pomáhá tak mladým lidem zvýšit povědomí o psychických problémech a způsobech, jak hledat pomoc.

Přečtěte si článek o soutěži Zaměstnanec roku 2017 v Abylimpijském zpravodaji, najdete ho na 2. straně.

Napište nám nejlépe hned