Co to jsou dezinformace a jak se dají poznat? Tentokrát nám odpovídá reportérka Terka

Reportérka a lékařka

Dezinformace je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti. (zdroj Wikipedia)

Titulky: Dezinformační weby rády využívají VELKÁ PÍSMENA v titulku článku doplněná o zjevné fotomontáže. Titulky většinou obsahují slova jako Odhalení, Exkluzivně, Lež, Konečně pravda apod. Zpozorněte také u velmi dlouhých titulků. A zda vůbec titulku odpovídá i celý článek.

Jméno autora: Na většině dezinformačních webů chybí. Stejně tak mnohdy nedohledáte ani informace o redakci webu. Pokud se autor pod svůj článek nepodepíše, není důvod mu věřit.

Zdroje, zdroje, zdroje: Cituje článek zdroje? A jsou věrohodné? Ověřte si je pomocí vyhledávačů.

Datum: Podívejte se na datum zveřejnění článku. Dezinformátoři často šíří články, které jsou několik let staré, ale navozují dojem, že souvisí s aktuálním děním.

(informace jsou převzaté ze stránek covid.gov.cz)

Máte dojem, že jste se někdy stali obětí dezinformátorů a jejich webů? Odborníci se shodují, že pokud dostaneme takovýto e-mail či jinou zprávu, je dobré kontaktovat odesílatele, a pokusit se ho poučit o zbytečnosti a nezřídka kdy také o škodlivosti jeho počínání (i když to mohl dělat v dobrém úmyslu). Do budoucna by se takto dalo ušetřit mnoho času i energie. (wikipedia.org/wiki/Hoax)

Na následujícím odkazu naleznete přehled nejčastějších rozšířených mýtů (tzv. hoaxů) souvisejících s pandemií Covid-19:

Napište nám nejlépe hned