
Čtvrtek patnáctého září přinesl pražským Modřanům nejen krásné letní počasí, ale i prostor pro setkávání, poučení a pomoc všem, kteří se nachází v obtížné životní situaci. Už po sedmnácté zde proběhl Veletrh sociálních služeb, kterého se zúčastnila i společnost Tamtamy, o. p. s.
Smyslem této již tradiční akce, která se letos uskutečnila v bývalém obchodním domě Prior na Sofijském náměstí, je představit veřejnosti pestrou paletu sociálních služeb a aktivit, které se v regionu nabízí.
„Sháníte práci?“ „Nechcete namasírovat?“ I takové otázky vás mohly potkat, když jste jako návštěvník zvědavě procházel mezi stánky, kde se jednotliví poskytovatelé sociálních služeb prezentovali. V rámci festivalu se jich letos představilo přes tři desítky. Většinou se jednalo o neziskové organizace, které byly připraveny nejen informovat o své činnosti, ale i přímo na místě konzultovat vše případné problémy a starosti.
To, jak je která organizace prospěšná, jste v některých případech mohli okusit na vlastní kůži – a to doslova. Velký úspěch sklidil například nevidomý masér, který nabízel krátké ukázky svého masérského umění. Osvěženi masáží jste si pak od zástupců z organizace Beluška mohli nechat změřit oční tlak (a také zjistit, k čemu je to dobré), poradit se ohledně zdravého životního stylu nebo si vyrobit placku s vlastním nápisem, se kterou vám pomohli lidé z organizace Dílny tvořivosti.
Odpoledne bylo vyhrazeno přednáškám zaměřeným na tři zajímavá témata. Nejdříve se slova ujaly dvě dámy z Oddělení prevence Městské policie hl. m. Prahy, které představily projekt Senior akademie. Další přednáška poradila, jak prodat či pronajmout byt a nenaletět. A nakonec dámskou společnost vystřídali silní a stateční muži z organizace Imperativ, kteří posluchače seznámili s problematikou stalkingu a sebeobrany. Během svého semináře poradili, jak se efektivně bránit, předvedli ukázky sebeobrany a svou přednášku ještě doplnili filmovými ukázkami.
Nutno dodat, že vystoupením u mikrofonu role přednášejících neskončila. Po skončení přednášek zůstali k dispozici pro účastníky veletrhu. „Kdo přijde na veletrh, dostává možnost řešit své problémy s odborníky a poskytovateli sociálních služeb, což je velká výhoda,“ vysvětlila za pořadatele Jarmila Fuksová z odboru sociálních věcí Městské části Praha 12.
Veletrh sociálních služeb má přinést nejen informace a poučení pro širokou veřejnost, ale také zábavu a odreagování od všedního shonu. Ty se letos nesly jak ve vážném, tak v humorném duchu s kapkou recese. Odpoledne vystoupily břišní a stepující tanečnice ze sdružení Život 90, které ukázaly, že radost z pohybu nemá věkové hranice. O příjemný hudební zážitek se postaral Modřanský chrámový sbor a také společnost Azara, která v průběhu festivalu zajistila ukázky muzikoterapie.
Sociální služby nejsou jen záchranným člunem pro ty nejchudších skupiny obyvatel nebo lidi s hendikepem, jak si mnozí z nás představují. Každý ve svém životě neustále řešíme nejrůznější problémy a často ani nevíme, že je tu někdo, kdo nám může podat pomocnou ruku. „Cílem veletrhu je tyto organizace zviditelnit a přiblížit lidem. Chceme, aby každý, kdo se dostane do krizové situace, věděl, že tyto společnosti jsou tu pro něj,“ dodala Jarmila Fuksová.